Lovci, posilovna

Pro sportovce je třeba, aby uměl využívat tělo funkčně jako celek, říká v rozhovoru PhDr. Jakub Jirgle

Leden je měsícem, kdy pokud jste dobrý, reprezentujete svou zemi na mezinárodních akcích. Drtivá většina hráčů prožívá fázi, která nese název zimní příprava. Toto období není, tak drsným jako ta letní část, přesto se jedná o dril k nabrání kondice.

Kvalitní kondiční příprava je základem úspěchu a velmi důležitou součástí sportovního výkonu. Můžete být sebevíc šikovný a talentovaný, když nemáte kvalitní kondiční přípravu, tak budete zaostávat i za horšími hráči, protože soupeř bude rychlejší, silnější a postupem času se to bude mnohem víc projevovat.

Pryč je doba, kdy všechna trenérská činnost spočívala na hlavním trenérovi, který bezpochyby má určitou znalost, ale není odborníkem na kondiční přípravu, nýbrž na házenou. Stejně jako u lékařů rozlišujeme pediatra, chirurga, ortopeda, apod. Tak v trenérské sféře jsou trenéři se svou odborností.

Lovosice už druhý rok spolupracují s PhDr. Jakubem Jirglem, který patří ke špičce v tomto oboru. Vypovídá o tom i velmi rozsáhlá a pestrá paleta působnosti a spolupráce s několika známými sportovci a kluby. Lovci s ním spolupracují celou sezónu, kdy hráči mají 2x v týdnu dopolední trénink v posilovně. Během zimní a letní přípravy jsou dopolední posilovny denně doplněné několika večerními tréninky se zaměřením na běhaní.

Spolupráce je spjatá především s naším “A“ mužstvem, ale Kuba se podílí i na kondiční přípravě našich mladších kategorií. Tam je informuje o správných sportovních návycích a pomáhá s přípravou tréninků Patriku Stachovi, který kromě hraní za “áčko“ je kondičním trenérem dorostu a žáků. Více o Kubovi čtěte v rozhovoru!

Jakub Jirgle

S Lovosicemi pracuješ už druhou sezónu, jak se ti tahle spolupráce líbí?

Jsem naprosto spokojen. Vše funguje, jak má. Parta je super.

Ty netrénuješ jen naše Lovce, ale seš součástí více projektů a týmů. Mohl by si shrnout do čeho všeho seš zapojený?

Z individuálních sportovců trénuji již několik let např. hokejového reprezentanta Robina Hanzla nebo MMA zápasníka Jakuba Běleho a další sportovce z různých sportovních odvětví.

Pro veřejnost dělám již 10 let v Ústí a Praze kruhové tréninky Brutal kruháč. Dále dělám semináře a tréninky pro veřejnost nebo pro firmy jako např. O2 nebo Coca cola.

Z týmů trénuji kromě Lovců ještě ústecké hokejisty, fotbalisty, americké fotbalisty, hokejbalisty, futsalisty, thaiboxery, atd.

Je něco v čem házenkáři oproti ostatním sportovcům zaostávají?

Nemyslím si.

V čem naopak vynikají?

Určitě dobrá odrazová síla, která je pro házenou nezbytná a odolnost v soubojích.

Snažíš se vytvářet specificky zaměřené tréninky pro házenkáře?

Ano. Vždy v rámci přípravy připravuji tréninky tak, aby měly co největší přenos do daného sportu.

V posilovně si vystačíš pouze s činkami, hrazdou nebo vlastní vahou, proč do tréninků nezapojuješ i posilovací stroje?

Pro sportovce je třeba, aby uměl využívat tělo funkčně jako celek, a ne aby se zaměřoval izolovaně na jednotlivé partie jako např. kulturisté.

Při cvičení se klade velký důraz na správné dýchaní. Proč je to tak důležité a jaký si myslíš, že je důvod toho, že velké množství lidí dýchá špatně?

Správné dýchání je nutné pro dobrou funkci bránice a aktivaci hlubokých svalů, které umožnují držet svalový korzet pohromadě a při sportu tak snižuje riziko zranění. Správně fungující bránice je pak důležitá i pro dobrou peristaltiku střev.

Vidíš u Lovců za rok a půl spolupráce progres?

Určitě. Kluci mi dělají radost. V posilovně makají a je to znát, např. v síle a výbušnosti jsme se velmi posunuli.

Sám aktivně hraješ americký fotbal, vidíš nějakou podobnost s házenou?

S Honzou Landou jsme se shodli, že jsou si podobné. Jak americký fotbal, tak i házená jsou kontaktní sporty. Je v nich zapotřebí výbušnost, síla a taky schopnost se vyhnout protihráči a nebát se jít do souboje.

Použil se někdy nějaké prvky z amerického fotbalu pro házenkářský trénink?

Ano, určitě. Používám různé varianty explozivních cviků jako je přemístění nebo třeba variace výrazů s osou.

Fandíš někomu v NFL?

Dlouhá léta San Franciscu 49ers. Naštěstí jsem měl možnost navštívit jejich zápas přímo v USA a byl to skvělý zážitek.

Je leden, lidé mají různá předsevzetí. Často selžou, možná, protože první změny jsou viditelné poměrně rychle, ale pak se jejich progres zpomaluje, a to je odradí. Máš nějakou radu?

Hubnutí a cvičení je o tom umět vytrvat podobně jako ve sportu. Kdo to vzdá hned na začátku, bude mít výsledky jen krátkodobě. Správná strava a pohyb by se měly stát každodenní součástí života pro dosažení efektivní změny.

Mimo trénování, radíš lidem i s jídelníčkem. Jak moc vzrostou výsledky sportovců, když k tréninku upraví i stravovací návyky?

Velmi. Sportovci jsou zvyklí makat a cvičit od mala. Nicméně, jak se ve sportech, které trénuji, setkávám, tak na stravu se neklade moc velký důraz. Často právě strava je ten chybějící kus skládačky, který sportovce může posunout na další level.

Asi nestačí si koupit protein a vypít ho po tréninku, jak si spousta lidí myslí co?

Určitě ne. Rozhodně to ale není na škodu. Tělo je stroj z více koleček a je potřeba mu dát v každém směru, co potřebuje. Ať už se jedná o dostatek spánku, správnou stravu, cvičení, regeneraci, dostatek minerálů, apod.

Je vyloženě nějaká potravina, kterou bys doporučil lidem omezit, co nejvíce?

Samozřejmě je vhodné omezit veškeré smažené výrobky, polotovary a průmyslově upravené potraviny a spíše se soustředit na nákup jednotlivých kvalitních surovin a jejich samotnou přípravu vlastními silami. I když to zabere trošku více času, tak to za to stojí.

Ale bramborový salát nebo řízek sis k Vánocům dal taky ne?

Samozřejmě jsem si na něm pochutnal. Bohužel jsem druhý den s rodinou dostali střevní chřipku, tak jsme si dobroty moc dlouho neužili. 😊

Kategorie: aktuality, tým "A" Rubriky: